Видавнича діяльність


Науково-методичний журнал "Початкове навчання та виховання", січень 2014 р.

Урок – казка  « В гостях  у Іменника » 

Тема. Загальне поняття про іменник як частину мови.
Мета. Ознайомити учнів з поняттям «іменник », з його істотними ознаками, роллю в реченні.
    Розвивати вміння аналізувати, узагальнювати закономірності мовних явищ.
    Виховувати любов до рідної мови, до казки.
Обладнання : таблиці із записами речень, предметні малюнки, палочка - виручалочка, макет корабля, малюнки із зображенням замків.

Хід уроку

I.   Організаційний момент.
II.   Оголошення теми і мети уроку.
За далекими морями, за високими горами розташована країна Морфологія. У цій незвичайній країні живуть прекрасні принци. Наймення одному з них - Іменник.
Сьогодні, діти, ми з вами здійснимо подорож у чарівну країну, щоб зустрітися з принцом Іменником.
-    Що візьмемо з собою в дорогу?
(Знання, дружбу, активність, наполегливість, кмітливість ).
Вирушаємо у подорож на кораблі. Але візьмуть нас на корабель тільки після того, як дамо відповіді на запитання, прослухавши вірш.
Ліс, праліс, гай, перелісок, діброва,

Байрак та бір - які іще тобі,

Одягнутому в шати голубі,

Дала імення щедра наша мова?
-    Яких слів найбільше у вірші?
-    На які питання вони відповідають?
-    На що вказують?
-    Як називаються слова ліс, праліс, гай,…?
         Висновок : іменники вказують на назву предмета і відповідають на питання хто?, що?
Ми успішно справилися із завданням. І ось ми вже на кораблі. Корабель відпливає, але натрапляє на перешкоду - підводні рифи. Щоб її подолати ми повинні виконати наступне завдання.
-    Прочитати, замість малюнків назвати слова.

Лісові замело білим сніжком. Тихо в казковому . Ось на галявині старий стоїть. Він ховає у своєму старому дуплі руду Ще восени запасла лісова господарка і .
-    Визначити рід іменників, які записували замість малюнків. Позначити закінчення.
-    Які закінчення мають іменники чоловічого, жіночого і середнього родів?
Всі ми разом спозаранку
Робимо зарядку.
Похитали головою,
« Раз » - притупнули ногою.
Руки вгору, руки вниз.
« Два » - присіли, піднялись.
Гарно всі ми відпочили
Й до роботи приступили.
Перша команда добирає власні іменники, друга команда - загальні іменники.
-    Як пишуться власні іменники?
Корабель успішно доплив до замку, але у ньому багато палат. Щоб дістатися до потрібної нам палати потрібно виконати ряд завдань.

-    Записати назву предметів, утворити множину.
 



 
 
-    Чи однакові закінчення мають іменники у множині та однині?
7. Робота в групах.
І група:
1) Виписати іменники, поставити до них питання.
Стоїть у мене на городі старий ясен. Чимало птахів прилітає до нього. Цвірінчать цілий день. З гілки на гілку стрибають.
1  ) Іменники море, зоря, птах, сніжинка поставити у множині; виділити закінчення.
2  ) Скласти два речення за вибором. Підкреслити головні і другорядні члени.
ІІ група:
1  ) Списати рядки вірша, ставлячи закінчення іменників у множині.
Як то гарно, любі дim...,

У вікно вам виглядати.

В ньому все - топол..., квіт...,

Сонце й поле біля хати.
2  ) Вставити пропущені букви, визначити рід іменників.
С...лач, кр...ло, в...сна, л...н, з...рно, м...довий.
3  ) До іменників підібрати антоніми.
День

Зима

Гора                                                   .

Сміх
ІІІ група:
1) Списати, визначити число і рід іменників.
З давніх-давен народ над усе цінував хліб, сіль і честь. Хліб - то багатство, достаток, сіль - то гостинність і щирість, а честь - то людська гідність, за яку предки наші стояли і нам заповідали стояти на тому.
2  ) Дати відповіді на питання. Утворити від слів - іменників множину.
-    Як називають людину, яка пече хліб? (Пекар )
-    Як називається скляний ящик для риб? (Акваріум )
-    Як називають пташку, яка мелодійно співає? ( Соловей )
3  ) Розшифрувати анаграму. Знайти зайве слово.
паКарти

ликана

ловес

неквіт
8. Презентація робіт у великій групі (класі).
-    Чи всі завдання виконали для того, щоб зустрітися з чарівним принцом Іменником? Помах чарівної палички - і всі ми в класі.
-    Які ваші враження від уроку?
-    Завдяки чому вдалося виконати усі завдання?


Словникові розподільні диктанти

(для використання на уроках української мови під час закріплення вивченого матеріалу)

Повторення вивченого про звуки і букви

І. Подані слова запишіть у дві колонки. У першу - слова, у яких однакова кількість букв і звуків, у другу – слова,            у яких більше букв.


Воля, блакить, люди, юність, вчитись, джміль, радість, тінь, батько, промінь, льон, життя.

б)

Відповідь, дзвінок, знання, більший, заєць, працьовитий, дзига, тріщить, щавель, п’ять, стоїть.


Серпень, Україна, співають, гордість, сонячний, щебетання, учитель, джерельце, вміння.

ІІ. У першу колонку запишіть слова, у яких звуків більше, ніж букв,  у другу - слова, у яких букв більше, ніж звуків.


Їжак, близький, ім’я, щастя, явір, сьомий, бджола, дбаєш, Євген.

б)

Район, пальма, таємниця, широчінь, світає, сяючий, сьогодні, мрія.

Юрба, циркуль, акація, форель, якір, Львів, дзенькіт, Йосип.
ІІІ. В одну колонку запишіть слова, в яких букви я, ю, є, ї позначають два звуки, у другу - слова, в яких ці букви пом’якшують приголосний і позначають голосний звук.
Соняшник, сміється, пам’ятник, Євген, праця, любов, здається, воїн, ллю, життя, м’ята, цвях .
б)
Пролітають, листя, осипається, м’який, одяг, пюре, поезія, юність, проїзд, маля, в’юн.
Зоря, веселість, сузір’я, пісня, тьмяний, маляр, об’єкт, юрист, солов’ї, метелиця, знання.
І. Згрупуйте двоскладові слова і трискладові.
1. Настав прозорий ранок. 2. Під вікном квітнуть мальви 3. Віє легенький вітерець 4. Розкинув віти крислатий дуб.
б)
1. Завітала до лісу осінь. 2. Повіває вологий холодний вітер. 3. Шумлять могутні сосни. 4. На узліссі росте молода білокора берізка.
1. За селом розкинувся золотий лан пшениці. 2. Затьохкав соловей у гаї. 3. Духмяно пахнуть квіти. 4. У небі лине пташиний ключ. 5. Над річкою стелився легкий туман.
І. Згрупуйте слова у три колонки : у першу - слова з вираженим звуковим закінченням ; у другу - слова з нульовим закінченням; у третю - слова без закінчень.
Радість, серце, комбайн, якір, швидко, посидіти, шосе, олівець, зозуля, морозиво, далеко, літній.
б)
Звістка, степ, плести, радісно, школяр, сад, море, вперше, метро, поле, млин.
Гай, орел, зручний, смачно, горобець, вечір, сміх, така, творчість, поні.
ІІ. Запишіть слова у дві колонки : у першу - з префіксом - пре , у другу - з префіксом - при.
а)
Преглибокий, приїхати, предужий, приспати, прикувати, презавзятий, привабити, премилий, прив’язати.

б)
Придумати, пресолодкий, прилягти, прив’янути, пребілий, придобрити, предорого, привідкрити, приморозок.
Пресумний, прилеглий, премудрий, приклеїти, пребагатий, придбати, пресмачний, прихилитися, присісти.
ІІІ. Згрупувати слова в одну колонку з префіксом з-, в другу - з  префіксом с-.
Списати, сфотографувати, злетів, зрозумів, спіймати, згорнути, склеїти, зчистити, сходити, зв’язати.
б)
Схвилювати, зігнути, схитрувати, змести, зсипати, скопати, скинути, збити, зрозуміти, схилився.
Сказати, злізти, схибити, зрости, схопити, спитати, здерти, зшити.
Написання сполучень букв йо та ьо
І. Згрупуйте подані слова відповідно до правил вживання буквосполучень йо, ьо.
Майорить, йорж, втрьох, льон, дзьоб, Йосип, бадьорий, синього, мільйон, тьохкає.
б)
Сльози, гайок, бульйон, працьовитий, підйомний, польовий, бойовий.
Медальйон, мальовничий, його, сьомий, знайомий, вольовий, йод, кольоровий, район.
Пряме і переносне значення слів
І . Згрупуйте слова, вжиті в прямому і в переносному значенні у дві колонки.
Золотий перстень, золоті руки, м’який характер, м’яке крісло, гострий ніж, гостре слово.
б)
Сумує берізка, сумує небо, сумує мати, схлипує вітер, схлипує дитина, схлипує джерельце, виє вітер, виє вовк.
Дрімає батько, дрімає ліс, танцюють сніжинки, танцюють діти, тепла вода, тепла зустріч, теплі очі, теплі рукавиці.
Спільнокореневі слова
І. Розподіліть слова так, щоб у кожній групі були слова одного кореня.
Будівля, будильник, будинок, збуджений, будова, пробудження.
б)
Рідкий, рідний, рідина, рід, родина, проріджений.
Сума, підсумок, сумчанин, Суми, сумський, сум, сумує. 







Немає коментарів:

Дописати коментар